ISIN ( INTERNATIONAL SECURITIES IDENTIFICATION NUMBER )

Ulusal ve uluslararası sermaye piyasası işlemlerine söz konusu menkul kıymet işlemlerinin tam otomasyon ortamında gerçekleştirilmesi için menkul kıymetlere uluslararası standartlara uygun olarak, Türkiye'yi temsilen ilk iki harfi "TR" olmak kaydı ile toplam 12 haneden oluşacak şekilde tanımlanan yegane uluslararası menkul kıymet tanımlama kodudur.
 
Ulusal numaralandırma kuruluşu olarak 1995 yılından bu yana ANNA​’nın  üyesi olan Takasbank, ülkemizde hisse senetleri, devlet tahvili, yatırım/borsa/emeklilik fonları, özel borçlanma araçları, her nevi sertifikalara, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri, endeksler, emtialar, elektonik ürün senetleri (ELÜS) ve diğer menkul kıymet ve finansal enstrümanlar için ISIN kodu (ISO 6166) tahsis etmektedir.
 
Yurtiçi menkul kıymet piyasalarında işlem gören yabancı ISIN kodları (ISIN kodu yutdışından alınan) ile Türkiye'de Takasbank tarafından verilen yerel ISIN kodları ile işlemler Takasbank tarafından yapılır ve ihtiyacı olan kuruluşlara dağıtımı, bildirimi yapılır.

ISIN Veri Seti Aboneliği 

Takasbank tarafından tahsis edilen tüm aktif ISIN kodları “ISIN Veri Seti Aboneliği” hizmeti altında yayımlanmaktadır. Talep eden finansal kuruluşlar, Türkiye ISIN veri setine web bağlantısı ile kendilerine tahsis edilecek bir kullanıcı adı ve şifre ile girerek söz konusu ISIN kodlarına günlük olarak ulaşabilir ve bu kodları csv formatında indirebilirler. Bu hizmete ilişkin abonelik işlemlerinin başlatılabilmesi için ekli formun doldurularak uie@takasbank.com.tr e-posta adresine gönderilmesi ve sonrasında formun aslının tarafımıza ulaştırılması gerekmektedir. 

ISIN Tahsisi

İhraççı kuruluş, SPK kaydına alındıktan sonra, ISIN Talep kapak yazısı, ISIN Talep Formları ve gerekli dokümanlar ile kodların işleme açılması için Takasbank’a başvuruda bulunur. ISIN tahsisi talep eden ihraççılar için Takasbank'a gönderilmesi gereken belgeler ISIN Tahsisi için Gerekli Belgeler dokümanında belirtilmektedir.
 
ISIN tahsisi için kıymet bazında Takasbank’a gönderilecek formlar şöyledir:

Dokümanlar
ISIN Tahsisi için Gerekli Belgeler
ISIN Talep Formu-ELUS
ISIN Talep Formu-FON
ISIN Talep Formu-GAYRİMENKUL SERTİFİKASI
ISIN Talep Formu-ÖSBA
ISIN Talep Formu-PAY
ISIN Talep Formu-VARANT
ISIN Talep Formu-SERTİFİKA
Web Sitesi Günlük ISIN Veri Seti Abonelik Talebi