ULUSLARARASI ANKETLER VE STANDARTLARA UYUM

Uluslararası Anketler

Uluslararası Ödeme ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI)-Uluslararası Sermaye Piyasası Kurulları Birliği (IOSCO), menkul kıymet takas ve saklama konularında bütün dünyada kabul edilen standartlar geliştiren uluslararası bir organizasyon olan ve Uluslararası Mutabakatlar Bankası (Bank for International Settlement-BIS) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren bir komitedir. Takasbank, CPMI-IOSCO’nun menkul kıymet takas sistemleri için hazırladığı aşağıdaki kamuyu bilgilendirme ile ilgili detaylı soru formlarını cevaplandırmaktadır.

Takasbank’ın Merkezi Karşı Taraf Faaliyetlerinin CPMI-IOSCO Prensiplerine Uyum Değerlendirmesi

Takas İstanbul Çek Takas Sistemi Değerlendirme Dokümanı

 

Kara Para Aklama Anlaşmaları

Takasbank, ayrıca uluslararası kara para aklanmasının önlenmesine yönelik detaylı soru formlarını cevaplandırmakta ve bu sayede uluslararası kara para aklama prosedürlerine uyum sağladığını göstermektedir.

Patriot Act

The Wolfsberg Group Financial Crime Compliance Questionnaire (FCCQ)

The Wolfsberg Group Correspondent Banking Due Diligence Questionnaire (CBDDQ)

 

Uluslararası Standartlara Uyum

Küresel ekonominin katılımcıları olan ülkelerin sermaye piyasalarını, özellikle takas ve saklama sistemlerini geliştirmeleri ve uluslararası sermaye piyasaları ile uyumu sağlayabilmeleri için takas ve saklama konularında bir dizi standart ve öneri geliştirilmiştir. Takasbank, hukuki çerçeve, operasyonel güvenilirlik, operasyonel etkinlik ve şeffaflık, takas prensipleri, takas saatleri, müşteri kıymetlerinin korunması ve düzenleme-denetleme konuları başta olmak üzere menkul kıymet takas ve saklama sistemleri ile ilgili uluslararası standartların hemen hemen tamamını uygulamakta ve önerilere uymaktadır. Önerilerin en bilinen ve en yaygın olarak kullanılanları ve Takasbank uyumu;

1) ISSA Önerilerine Uyum

2) G-30 Önerilerine Uyum