Takasbank TaşıtTakas Sistemi Hizmetinizde

Bankamız, taşıt alım satımında sıkça yaşanan dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarını önlemek amacıyla  T.C. Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında yürütülen ortak çalışmaların ürünü olan   Güvenli Ödeme Sistemi’ndeki ilk emanet kuruluşu olarak “Takasbank TaşıtTakas Sistemi’ni Türkiye Noterler Birliği (TNB) ile eş anlı olarak 3 Şubat 2020 tarihi itibari ile halkımızın hizmetine sunmuştur.
 
TaşıtTakas Sisteminin kullanılmasıyla taşıt mülkiyeti ile satış bedelinin eş anlı olarak el değiştirilmesi ve karşı taraf riskinin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Takasbank’ın Güvenli Ödeme Sistemi’nde hizmet vermesi noktasında Noterler Birliği ile protokol imzalanmış olup Takasbank taşıt alım satım işlemlerinde nezdinde nakdin bloke edileceği emanetçi finans kuruluşu olarak hizmet vermeye başlamıştır.
 
Takasbank tarafından geliştirilen Taşıt Takas Sistemi, taşıt alım satım işlemlerinde taraflara güvenli, nakit taşıma riski olmadan, düşük maliyetli ve hızlı transfer kolaylığı sağlamaktadır. Satış bedelinin  gönderileceği satıcıya ait banka hesap numarasının ve satış tutarını gönderecek alıcının  banka hesap numarasının ruhsat sahiplerine ait olması kontrolü ile taşıt mülkiyeti ve satış bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı tüm olumsuzlukların önlenmesi hedeflenmektedir. 
 
www.tasittakas.com.tr internet sitesinden veya Android yada İOS tabanlı mobil uygulamalar üzerinden erişilecek olan TaşıtTakas Sistemi ile 
 
  • Taşıt mülkiyeti ile satış bedeli olan nakdin eş anlı olarak el değiştirmesi
  • Tarafların güven probleminin bertaraf edilmesi, 
  • Nakit taşıma riskinin ortadan kaldırılması,
  • Düşük maliyetle hızlı transfer kolaylığı
sağlanmaktadır. 
 
TaşıtTakas sistemi ile gerçekleştirilen tescil işlemleri, satıcı taraftan tahsil edilmek üzere 10 TL’si Noterler Birliği’nin payı olmak üzere toplam 15 TL gibi düşük bir maliyetle gerçekleşecek, ücret satıcıya EFT ile gönderilecek satış bedelinden düşülerek tahsil edilecektir.
 
TaşıtTakas Sistemi Nasıl Çalışacak?
Satıcı ve alıcı karşıklı anlaştıktan sonra, satıcı TaşıtTakas Sistemine girerek satış bilgilerini  sisteme tanımlar. TNB tarafından oluşturulan Referans Numarası Alıcı ve Satıcıya SMS ile gönderilir. Alıcı ilgili referans numarası ile sisteme girerek alış bilgilerini tanımlar. Takasbank tarafından girilen bilgilerin ruhsat sahibi ile ruhsat sahibi olacak kişilere ait olup olmadığına ilişkin kimlik kontrolleri ve IBAN doğrulaması yapıldıktan sonra alıcı satış tutarını Takasbank tarafından bildirilen hesaba aktarır. İşlemlerin her aşamasında taraflara SMS ile bilgilendirme yapılır. Noterde tescil işlemi sırasında Noterce satış bedelinin yatırılıp yatırılmadığı TaşıtTakas Sisteminden kontrol edilir. Tescil tamamlandığında Takasbank bilgilendirilecek ve bu mesaj üzerine Takasbank satış tutarını Satıcının  hesabına EFT ile gönderilecek böylece taşıt ile satış tutarı güvenli bir şekilde el değiştirmiş olacaktır.
 
Yeni hizmetimiz  “Takasbank TaşıtTakas Sistemini” Kamuoyunun bilgisine sunarız,
Saygılarımızla