Takasbank'tan Blokzincir Tabanlı Yeni Nesil Transfer Sistemi

Marka adı BiGA (Bir Gram Altın) Dijital Altın olan AR-GE projemiz hedeflenen başarı kriterleri kapsamında  tamamlanmıştır. BiGA – fiziksel dayanağı olan, regülasyona uyumlu, maksimum gizlilik ve güvenlik sağlayan blokzincir tabanlı altın transfer altyapı platformudur.

Projenin amacı; yüzde yüz fiziki karşılığı Borsa İstanbul kasalarında Takasbank adına mislen saklamaya alınmış, standartları belirli olan kaydi altının blokzincir teknolojileri kullanılarak transfer işlemlerinin yapılmasıdır. Proje 2018 yılında başlatılmış ve yaklaşık 1,5 yıllık bir süreçte iç kaynaklarımız ve akademik iş birliktelikleri çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında Altın Transfer Sistemi üyesi bankalardan Albaraka Türk, Garanti BBVA, Kuveyt Türk, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile ortaklaşa yapılan testler ile sistemin yetkinliği teyit edilmiştir.

Tamamlanan proje ile platform üzerinde yapılan transfer işlemleri için tam mahremiyet sağlanmış, ayrıca işlemin tarafları dışında bir otorite tarafından da izlenebileceği bir altyapı oluşturulmuştur. Bu özellik BiGA’yı bilinen tüm blokzincir çözümlerinden pozitif şekilde ayrıştırmaktadır. Böylelikle blokzincir tabanlı finansal çözümlerin yaygınlaşması için gerekli olan altyapıların yapılabilirliği ispatlanmıştır. Bu ispatın da yapılacak yeni çalışmalara referans teşkil etmesi beklenmektedir.

Bankamız kaynaklarınca hazırlanan, transfer sistemi ve finansal dönüşüm alanlarında önemli bir dönüm noktası sayılabilecek BiGA Projesini Kamuoyunun bilgisine sunarız.

BiGA Projesi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için hazırlanan rapora https://biga.takasbank.com.tr  üzerinden erişim sağlanabilmektedir.  

Saygılarımızla.