Takasbank LEI Portalı Yenilendi

Tüzel Kişi Kimlik Kodu (LEI) başvuruları artık daha hızlı ve kolay yapılabiliyor. Yenilenen LEI Portalı Tüzel kişi bilgilerinin Merkezi Sicil Kayıt Sisteminden otomatik olarak alıp, LEI sistemine aktararak kullanıcı dostu yeni ara yüzü ile çok daha pratik başvuru yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Yeni Portal ile Tüzel kişilerin, www.leiturkiye.com internet sitesi üzerinden LEI kodu yeni başvuru, yenileme, transfer, izleme ve güncelleme işlemlerini daha hızlı ve etkin bir biçimde gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.

Takasbank, LEI kodu başvurusu gerçekleştiren yerel ve yabancı tüzel kişiler için bu kodları ISO 17442 standartlarına uygun olarak üretmektedir. Hali hazırda LEI kodunu başka bir ülkede yerleşik yetkili kuruluşlardan temin etmiş olan yerel ve yabancı tüzel kişiler, yenileme maliyetindeki avantajı değerlendirerek LEI kodlarını Takasbank’a ücretsiz olarak taşıyabilirler.

Takasbank Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk, Azerbaycan, Anglo Norman Takımadası, Bahreyn, Belçika, Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç, Kıbrıs, Kosova, Lüksemburg, Malta, Marşal Adaları, Sırbistan, Türkiye , Vanuatu.ülkelerindeki yerleşik tüzel kişilere LEI kodu tahsis etmektedir.

Tüzel Kişi Kimlik Kodu (LEI, Legal Entity Identifier) nedir ve nerelerde kullanılır?

Finansal piyasalarda işlem yapan şirketlere özgü kimlik numarası niteliğinde olan LEI kodu, özellikle tezgah üstü türev işlemlerinin daha etkin ve risksiz bir yapı içinde gerçekleştirilmesinin sağlanması çerçevesinde veri depocusu kuruluşlara yapılan raporlamalarda önemli bir rol oynamaktadır.

Ülkemizin yasal mevzuatına göre her türlü vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesine taraf kuruluşlar ile sermaye piyasası aracı ihraç eden şirketlerin LEI kodu alması zorunludur.

20 haneden oluşan LEI kodu yalnızca tahsis edilen tüzel kişiye ait olup, ulusal ve uluslararası düzeyde geçerlilik sağlayan bir kimlik numarasıdır. LEI kodunun gelecek dönemlerde başta bankacılık olmak üzere birçok farklı alanda kullanılacağı düşünülmektedir.

Yeni Portal tasarımımız ile birlikte, kullanıcıların hızlı / kolay başvuru gerçekleştirmesi ve MERSIS bilgilerinin otomatik olarak LEI sistemine aktarılması gibi yeni özelliklere ek olarak kullanıcı dostu ara yüz ile daha iyi hizmet sunulması amaçlanmıştır.
Detaylı bilgi için www.leiturkiye.com adresini ziyaret edilebilir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.
Saygılarımızla

Not: Daha önce LEI kodu başvurusu yapmış olan tüzel kişilik kullanıcıları, sisteme tanımlı e-posta adresleri ve şifreleri ile yeni Takasbank LEI Portalında işlem yapmaya devam edebilirler.