Takasbank Blokzincir Tabanlı Transfer Platformu, "BiGA-Dijital Altın" ile Hizmete Girdi

BASIN DUYURUSU

BiGA 
Dijital Varlık Transfer Platformu

Ülkemizin sermaye ve finans piyasalarına takas, teminat, risk yönetimi ve merkezi karşı taraf gibi önemli hizmetleri sunan ve bu kapsamda; nitelikli merkezi karşı taraf kuruluşu, ödeme sistemi, banka ve ar-ge merkezi gibi özellikleri bünyesinde barındıran finansal altyapı kuruluşu Takasbank, özellikle son yıllarda tüm dünyada önemi artan blokzincir teknolojisi üzerine de çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu çerçevede; blokzincir teknolojisi üzerine yapılan çalışmaların ilk ürünü olarak;  dayanağı fiziksel altın olan ve dijital bir varlığa çevrilebilen altının blokzincir teknolojisi ile zaman kısıtı olmaksızın kişiden kişiye transferine imkan tanıyan  ve marka adı “BiGA Dijital Altın” olan Projemizin uygulamaya geçişini duyurmanın ve Borsa İstanbul Grubunun bir üyesi olarak, Ülkemiz ekonomisine yerli ve milli bir uygulamanın daha eklenmesinin haklı gururunu ve sevincini  yaşıyoruz.

Blokzincir teknolojisinin finans sektöründe kullanılabilmesini teminen fiziksel dayanağı olan varlıkların dijitalleştirilmesi fonksiyonlarının sağlanmasına yönelik konulara odaklanılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda, dijital varlıkların blokzincir teknolojisi kullanılarak transfer edilmesine imkan sağlayan, fiziksel dayanak varlığı esas alması, kendine ait ayrıca bir değeri olmaması ve mevcut regülasyonlara uyumlu olarak gerçekleştirilebilen ve dünyada duyurulan birçok projeden ayrılan ‘Dijital Varlık Transfer Platformu’ oluşturulmuştur. 

Dijital Varlık Transfer Platformu üzerinde işlem görecek olan varlık, karşılığı Borsa İstanbul kasalarında fiziksel olarak saklanan her bir gram altının karşılığı olarak üretilen ve “BiGA” olarak isimlendirilen dijital değerdir. Sistemde dijital varlık için ihraç, itfa ve transfer olmak üzere 3 ana kabiliyet bulunmaktadır. Bunların yanı sıra blokzincir teknolojisi ile çalışan BiGA Platformu ile Altın Transfer Sistemi arasında entegrasyon, mutabakat yetkinlikleri, izleme ve raporlama gibi ek özellikler de sağlanmaktadır.

Proje hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için hazırlanan rapora https://biga.takasbank.com.tr/ adresi üzerinden erişim sağlanabilir.

30/12/2019 tarihi itibari ile uygulamaya alınan “BiGA Dijital Altın” Projesine ilk etapta Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası katılım sağlamıştır. Böylece katılımcı bankalarla birlikte Türkiye’nin finansal alanda bilinen ilk blokzincir ağı kurulmuştur. Takasbank tarafından sunulan platformdan hizmet sağlayacak olan katılımcı bankaların kendi sistemlerinde yapacakları geliştirmelerle birlikte altın bakiyeleri katılımcı bankalar arasında 7/24 transfer edilebilecektir.

Takasbank’ın kendi iç kaynakları kullanılarak tasarlanan, geliştirilen ve yeni nesil çözümlere referans olabilecek “BiGA Dijital Varlık Transfer Platformu”nun Ülkemiz Ekonomisine hayırlı olmasını diler Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla