Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Geri Dön

 Kapalı Aracı Kurum İşlemleri

 

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kaydi sisteme geçiş öncesinde sermaye piyasası faaliyetleri durdurulan aracı kurumlar ile, kaydi sistem sonrasında faaliyetleri durdurulan ve işlemlerinin yapılması için SPK tarafından Takasbank’ın görevlendirildiği kurumlar için müşteri hesaplarında bulunan kıymetlerin virman işlemleri gerçekleştirilir.

Takasbank’ın görevlendirildiği faaliyetleri durdurulan aracı kurum yatırımcıları, hesaplarında bulunan hisse senetlerini/nakitlerini ( herhangi bir kısıtlama olmadığı durumlarda) başka bir kuruma transfer yaptırabilirler. Fiziki teslim ya da Takasbank aracılığıyla satış işlemi mümkün değildir.

Faaliyetleri durdurulan bir aracı kurumda müşteri hesabında bulunan bir bakiyelerin başka bir aracı kuruluşa virman yaptırılabilmesi için yatırımcıların ilgili aracı kuruma başvurması gerekmektedir. İlgili aracı kurumun mutabakat işlemlerinden sonra ulaşılamıyor olması durumunda direkt Takasbank’a başvurulabilir.

Yatırımcılar, başvuru dilekçesinin aslına kimlik fotokopisi  ekleyerek Takasbank’a gönderebilir ve karşı kurumda kendilerine ait bir hesaba virman yaptırabilirler.